Postupem času mohou rovnátka přispět až k demineralizaci zubní skloviny a ke vzniku zubního kazu. Pokud k tomu skutečně dojde, budou po skončení léčby vidět nevzhledné skvrny buď světlé, což je známka narušení povrchu zubů kyselým prostředím, nebo tmavé, pokud již začíná vznikat zubní kaz. Nahromaděný plak může také způsobit zánět dásní.
Pro pacienta s rovnátky má proto zásadní význam přísně dodržovat techniky domácí ústní hygieny, která musí být v případě přítomnosti fixních i snímacích rovnátek kontinuální a svědomitá.
Zásadní význam rovněž má, aby si pacient čistil zuby po každém jídle.
Čištění je zjevně nejdůležitějším prostředkem. Nejsou však vhodné příliš tvrdé kartáčky, které by mohly způsobovat ustupování dásní.
Klasické čištění je vhodné pro kousací, patrovou a jazykovou plochy zubu. Dále je také třeba věnovat zvláštní pozornost dásni, která je kvůli pozornosti věnované rovnátkům opomíjeny. Krčkovou třetinu zubu (oblast, které se dotýká dáseň) je třeba čistit ve směru od dásně ke korunce, s kartáčkem v úhlu 45° k dásním.
Prodávají se speciální kartáčky k čištění fixních rovnátek, známé také jako ortodontické kartáčky. U těchto kartáčků je středový svazek kratší než okrajové svazky, což umožňuje přizpůsobení výčnělkům v místě kontaktních bodů.Čištění těchto míst je třeba provádět ve vodorovném směru.
Nesmí se dále zapomínat na jednosvazkové kartáčky, které jsou vhodné k čištění zadních ploch posledních stoliček a ke čištění každého zubu a zámečku zvláště.
Při nasazených rovnátkách je používání dentální nitě ztížené. K zasunutí do mezizubní mezery pod drátkem je třeba, aby nit měla pevný konec, případně ji lze zasunout speciálním plastovým zavaděčem.
V každém případě je však nutné tuto hygienu provádět po každém jídle, a to zejména před spaním.
Důležité jsou mezizubní kartáčky, které se používají místo dentální nitě ve velkých mezizubních mezerách, pokud kovové spoje jejich použití nebrání. Je tak možné čistit také postranní plošky kontaktních bodů zámků s zuby.
Doporučuje se používat jemné zubní pasty s obsahem fluoridů pro citlivé zuby a dásně, aby nedošlo k dalšímu poškození povrchu zubu.
Užitečné je také nosit s sebou stále, do školy i do práce, zubní kartáček, abyste mohli provádět ústní hygienu, i když nebudete doma.
Velmi důležité je také průběžně používat detektor plaku. Tato pomůcka umožňuje okamžitou vizuální kontrolu výsledků ústní hygieny a kartáčkem tak lze dočistit místa, kde jsou ještě zbytky plaku až do jejich úplného odstranění. Je tedy důležité, aby pacient používal detektor každý týden a sám si tak ověřil, zda ústní hygienu provádí správně.
Neméně důležité je také čištění hřbetu jazyka pomocí speciálních pomůcek.
Čištění jazyka je stejně důležité jako čištění zubů a používání dentální nitě. Slouží k odstraňování zbytků potravy, kde se vytváří kolonie bakterií.
Nejenže je tak možné předcházet zápachu z úst, ale dokonce i zubnímu kazu a onemocněním parodontu.