MUDr. Lusine Samsonyan
Specialista v ortodoncii
snímací a fixní rovnátka

Dentální hygiena
Úvod / Dentální hygiena

DENTÁLNÍ HYGIENISTKA

Dentální (zubní) hygienistka/hygienista je zdravotnický pracovník, který spolupracuje se zubním lékařem / ortodontistou na sestavování stomatologické zdravotní karty a shromažďuje anamnestické údaje; odstraňuje zubní kámen, leští kořeny zubů a lokálně aplikuje různé preventivní prostředky (například fluorizaci či pečetění fisur); poskytuje informace o různých způsobech dentální (zubní) hygieny a o používání vhodných diagnostických prostředků k detekci zubního plaku. Informuje také o zásadách racionální výživy za účelem udržení zdraví ústní dutiny.

 

mysmile mysmile mysmile
čištění kartáčkem čištění mezizubní nití čištění mezizubním kartáčkem

DENTÁLNÍ HYGIENA

Ústní hygiena na straně pacienta je základním pilířem při léčbě periodontálního onemocnění.
Bez neustálé spolupráce pacienta jednak nejsou provedené periodontální zákroky zubních lékařů příliš úspěšné, ale především jsou dosažené výsledky pouze krátkodobé.
Poté, co zubní hygienistka vyhodnotí stav ústní dutiny, musí pacientovi vysvětlit postupy správné ústní hygieny a doporučit vhodné techniky a pomůcky. Musí mít možnost ústní hygienu v průběhu periodontální terapie kontrolovat a umožnit tak případné úpravy původního programu za účelem zlepšit hygienické podmínky a udržet ústní dutinu zdravou.
Ještě před několika desítkami let onemocnění a problémy se zuby a dásněmi postupovaly zcela nerušeně a u velké části populace způsobovaly ztrátu zubů.
Dnes víme, že těmto onemocněním lze předcházet správnou každodenní ústní hygienou a bojovat tak proti hlavnímu nepříteli zubů – bakteriálnímu plaku.
Chceme-li dosahovat uspokojivých výsledků, nestačí jen čistit si zuby po každém jídle. Je také zapotřebí znát správnou techniku čištění a jak správně používat dentální nit.
Samotná domácí zubní hygiena však přesto k úplnému odstranění bakteriálního plaku a zubního kamene nestačí. Je proto třeba si zajistit pravidelné návštěvy u odborníka -  dentální hygienistky, která provede profesionální ústní hygienu: tímto výrazem se rozumí veškeré zákroky prováděné odborníkem s cílem odstranit všechny zbytky plaku a kamene, které se časem nahromadí.

Ústní hygiena u ortodontického pacienta

Přítomnost fixních rovnátek v ústní dutině ztěžuje čištění zubů i ústní hygienu, podporuje hromadění zubního plaku kolem kontaktních bodů, a vytváří nepřístupná místa, která urychlují kolonizaci bakteriemi.
Je důležité vědět, že ortodontická léčba znamená skutečný zásah do ekosystému ústní dutiny, který má za následek zvýšení počtu kariogenních bakterií ve slinách a v plaku.

více...