MUDr. Lusine Samsonyan
Specialista v ortodoncii
snímací a fixní rovnátka

Rizika a komplikace ortodontické léčby
Úvod / Pro pacienty / Rizika a komplikace ortodontické léčby

Rizika a komplikace ortodontické léčby

Bolest zubů, někdy jen diskomfort nebo tlak na zuby

Při zahájení ortodontické léčby a po jednotlivých kontrolách po dobu cca 3 dnů můžete vnímat nepříjemný tlak na zuby, bolest zubů nebo jen diskomfort. Je to individuální záležitost, která je úměrná prahu bolestivosti jedince.

Oděrky a otlaky

Dále na začátku ortodontické léčby se mohou objevit oděrky a otlaky na sliznicích, které bývají způsobené fixním aparátem. V těchto případech se používá ortodontický ochranný vosk. Tyto potíže jsou přechodné a zpravidla se vyskytují prvních 5–7 dnů po zahájení léčby. Pozdě se sliznice přizpůsobí na rovnátko a oděrky vymizí.

Výskyt bílých skvrn na povrchu zubů

Tato komplikace je způsobena dlouhotrvající špatnou ústní hygienou. Bílé skvrny vznikají kolem zámků. Sklovina pod zámky zůstává nepoškozená. Zubní povlak na povrchu skloviny způsobí její odvápnění. K tomu dochází účinkem škodlivých bakterií, které rozkládají zbytky jídla kolem zámků na kyseliny. Kyseliny zas leptají sklovinu a tím dochází jejímu odvápnění.

Jedná se o předstupeň zubního kazu.

Pokud se vyskytuje tato komplikace a opakované poučení ohledně hygieny dutiny ústní a návštěvy u dentální hygienistky jsou neúčinné, lékař si vyhrazuje právo na předčasné ukončení léčby. Prioritou je vždy zdravý a pak teprve rovný chrup.

Zánět dásní

Nedostatečná hygiena může vést k zánětu dásní. Tento zánět může komplikovat léčbu ve smyslu pomalejšího posunu zubů a tím zpomalení léčby a někdy i nenávratného poškození podpůrných tkání zubů.

Vstřebání (resorpce) kořene zubů. Někteří pacienti mají tendencí k výskytu resorpcí. Prakticky to znamená, že se zkracuje kořen zubů. Tato komplikace však nezkracuje životnost zubů.

Recidiva ortodontické vady

Každá ortodontická léčba má tendenci ke vzniku recidiv, tzn. návratu zubů do původní pozice. Tomu se bráníme pomocí retenčních aparátů a retainerů. Retenční aparáty jsou laboratorní výrobky, které jsou zhotovené s přesností na váš chrup. Retainery jsou dráty, které se nalepí na zadní plochu zubů k udržení polohy zubů. Tato fáze je velice důležitá pro ortodontickou léčbu.

 

Vytvořilo Anawe